top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Pies na plaży i kąpielisku

Zaktualizowano: 4 maj 2020


"W okresie wakacyjnym i wyjazdowym, gdy wybieramy się nad morze, jeziora pojawia się pytanie, czy można wejść na plażę z psem? W dzisiejszych czasach jest coraz więcej ośrodków przyjmujących zwierzęta i coraz więcej „psich plaż” nad Bałtykiem, miejsc specjalnie wyznaczonych, gdzie można wejść z psem, zachowując bezpieczeństwo również innych użytkowników. Mapa psich plaż dostępna jest w Internecie.

Co na to prawo? Plaża jest miejscem publicznym, ale zdarzają się plaże prywatne, np. nad jeziorami, czy przynależne do ośrodków wczasowych, które dostępne są dla wczasowiczów tego konkretnego ośrodka. Miejsce publiczne to miejsce dostępne dla wszystkich, jednak jak jest to plaża ośrodka wczasowego może posiadać swój regulamin korzystania z takiej plaży. Warto wziąć to pod uwagę, aby uniknąć nieprzyjemności podczas urlopu. Jeśli plaża jest dostępna dla wszystkich, to nie oznacza, że mamy prawo puścić luzem psa na plaży w tłum ludzi na niej przebywającej, który będzie między nimi przechodził, powodując u niektórych wstrzymanie oddechu. Trudno będzie nam wtedy udowadniać swoje racje i wskazywać orzeczenia sądowe, gdy tymczasem straż miejska będzie oczekiwała od nas wyjaśnień zaistniałej sytuacji. Przejście plażą jak najbardziej, ale warto znać umiar. Zawsze można trzymać psa na lince np. 10 m, dając mu więcej swobody, jednocześnie sprawując nad nim kontrolę. Więcej na temat zakazów wstępu z psem na tereny użyteczności publicznej w artykule tutaj. Jeśli mamy obawy co do zachowania psa, nie ryzykujmy, złe zachowanie uprzedzi pozostałe osoby i upewni w tym, aby nie wpuszczać psów na plażę, i utrudni życie innym psiarzom.

Sprawdzajmy regulaminy obowiązujące w miejscowościach nadmorskich (dotyczy to również plaż przy jeziorach i zalewach), nim wybierzemy się na plażę z psem" (Natalia Dobrowolska "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", rozdział 7.14 Pies na plaży i kąpielisku, Poligraf 2018).

Nie zapomnijmy o odpowiednim ekwipunku, miejmy miskę i wodę dla psa, nie podawajmy psu wody morskiej do picia. Nie trzymajmy psa w pełnym słońcu. W sklepach dostępne są namioty plażowe, które przepuszczają powietrze i jednocześnie dają cień.

Nie zakładajmy psu kagańca weterynaryjnego, albo co gorsza w upał, gdzie pies chłodzi się przez pysk.

Idąc na kąpielisko z psem sprawdzajmy regulamin kąpieliska. Sprawdźmy co powinniśmy posiadać, miejmy ze sobą smycz i kaganiec i potwierdzenie szczepienia psa.

Zapewnijmy psu cień i możliwość schłodzenia. Nie siedźmy z psem cały dzień na plaży czy kąpielisku.

Wyjątek to pies asystujący, nie musi być na smyczy, wystarczy że jest w uprzęży.


Więcej orzecznictwa, komentarzy w tym temacie w książce: Natalia Dobrowolska "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.


Stan prawny na wrzesień 2019 r.Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.fot. Natalia Dobrowolska.Wszelkie prawa zastrzeżone.

YouTube odsłuchaj

Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.


4753 wyświetlenia

Commenti


bottom of page