top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Zawiadomienie o znalezieniu kota

Zaktualizowano: 21 lut 2020

Znaleziony kot, czy inne zwierzę domowe, nie jest od razu nasz, pamiętajmy o tym. Mamy pewne obowiązki ustawowe z tym związane. Jeśli to my znaleźliśmy zaginionego kota, to mamy obowiązek poszukiwania właściciela kota, nie możemy go od razu adoptować. Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję. Mamy termin dwóch tygodni na powiadomienie o tym zdarzeniu, nie możemy tego faktu ukrywać, bo na przykład zwierzę się nam spodoba. Kot może być naszym zwierzakiem dopiero po roku albo dwóch latach, w zależności od tego czy szukaliśmy właściciela zgodnie z przepisami (art. 187 k.c.).


Art. 187. k.c. [Przemilczenie]

§ 1. Rzecz znaleziona, która nie zostanie przez osobę uprawnioną odebrana w ciągu roku od dnia doręczenia jej wezwania do odbioru, a w przypadku niemożności wezwania – w ciągu dwóch lat od dnia jej znalezienia, staje się własnością znalazcy, jeżeli uczynił on zadość swoim obowiązkom. Jeżeli jednak rzecz została oddana staroście, znalazca staje się jej właścicielem, jeżeli rzecz odebrał w wyznaczonym przez starostę terminie.

Zwierzę trafiając do schroniska podlega kwarantannie i dopiero po upływie tego okresu może zostać skierowane do adopcji, taka jest praktyka. Często termin ten jest 14-15 dniowy, dlatego zacznijmy poszukiwanie zwierzaka od tych instytucji. Nie ma problemu jeśli kot ma czip, wtedy schronisko kontaktuje się z właścicielem.

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2019.821).

Art. 125. [Niezawiadomienie w terminie o znalezieniu cudzej rzeczy]

Kto w ciągu dwóch tygodni od dnia znalezienia cudzej rzeczy albo przybłąkania się cudzego zwierzęcia nie zawiadomi o tym organu Policji lub innego organu państwowego albo w inny właściwy sposób nie poszukuje posiadacza,

podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2019.122).

Art. 9a. [Obowiązek powiadomienia o porzuconym zwierzęciu]

Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2019.122).


Więcej orzecznictwa, komentarzy w naszych książkach prezentowanych poniżej.

Stan prawny na styczeń 2020.


Autor: Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi.

Więcej o prawach kota w naszej książce: Status prawny kota w Polsce.Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.
Koci kanał na youtube

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.

1680 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page