top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Zaginął pies - co robić

Zaktualizowano: 9 lut 2020


Zaginięcia psów nadal są częste, a przyczyny różne, gdyż wszystko zależy od konkretnej sytuacji i miejsca tego zdarzenia. Warto zaczipować psa, a co najważniejsze aktualizować dane w bazie zwierząt, szczególnie jeśli zmieniamy miejsce zamieszkania czy numer telefonu.


Szukanie

Jeśli zdarzy się to na spacerze, w plenerze lub na nieznanym terenie, to najlepiej zostać i poczekać na psa, przywołując głośno psa. Pies zazwyczaj powraca do miejsca, gdzie ostatni raz widział właściciela, czyli tam gdzie się rozstali. Poinformujmy TOZ, weterynarza z najbliższej położonej miejsca zaginięcia wsi, może pies do niego trafić przyniesiony przez kogoś, kto go znajdzie.

Jeśli to zdarzyło się na terenie leśnym lub rolnym, poinformujmy leśnika lub pobliskie gospodarstwa. Rozwieśmy w okolicy plakaty, tak aby przechodzący obok mogli je zauważyć, najlepiej na tablicy ogłoszeń, na pobliskich budynkach, czy przydrożnym sklepiku.


Natomiast gdy sytuacja będzie mieć miejsce w pobliżu miejsca zamieszkania, to poinformujmy sąsiadów, zaprzyjaźnionych psiarzy w okolicy i portale społecznościowe np. grupy dotyczące psów. Rozwieśmy plakaty w okolicy. Sprawdźmy w schronisku pobliskim, zgłośmy do nich zaginięcie psa. Warto powiadomić też straż miejską - ekopatrol oraz TOZ. Na plakacie najlepiej zamieścić zdjęcie pupila i kontakt do siebie np. telefon.

Najlepiej zawsze działać od razu, gdyż z każdym dniem szanse na odnalezienie psa zdrowego i w pełni sił maleją.


Niezależnie gdzie pies zaginął warto przejść się po okolicy, w której zdarzenie miało miejsce. Weźmy ze sobą jedzenie, aby przyciągnąć psa, który po długim czasie tułania się, może być już głodny. Rozwieśmy plakaty na pobliskich budynkach, sklepach.


Zapobieganie

A co zrobić, żeby tego uniknąć. Najlepiej zaczipować psa, zawiesić na obroży czy szelkach adresatkę z numerem swojego telefonu.

Sprawdźmy, nim wyjedziemy w plener czy odpowiednio zabezpieczyliśmy zwierzę.

Pamiętajmy, aby w lesie prowadzić psa na smyczy. To pozwoli uniknąć ucieczki za zwierzyną czy innymi zapachami w lesie. O tym w naszym artykule na blogu - Pies w lesie oraz w książce (Rozdział 7.6 Rezerwaty i parki narodowe).

Pamiętajmy o aktualizacji bazy danych (adres, telefon) w rejestrze zwierząt. Niestety zdarzają się przypadki, iż mimo zarejestrowanego zwierzaka nie ma aktualnego telefonu czy adresu w bazie, tym samym znalezienie właściciela jest znacznie utrudnione.


Zguba

Natomiast jeśli to my znaleźliśmy zaginionego psa, to mamy obowiązek poszukiwania właściciela psa, nie możemy go od razu adoptować. Mamy termin 2 tygodni na powiadomienie o tym zdarzeniu, nie możemy tego faktu ukrywać, bo np. spodoba nam się pies.

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2018.618).

Art.  125.  [Niezawiadomienie w terminie o znalezieniu cudzej rzeczy]

Kto w ciągu dwóch tygodni od dnia znalezienia cudzej rzeczy albo przybłąkania się cudzego zwierzęcia nie zawiadomi o tym organu Policji lub innego organu państwowego albo w inny właściwy sposób nie poszukuje posiadacza,

podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.


Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2017.1840).

Art. 9a. [Obowiązek powiadomienia o porzuconym zwierzęciu]

Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.Poniżej przedstawiamy rysunki i zdjęcia edukacyjne w tej kwestii.


Autor: Natalia Dobrowolska.


Czipowanie zwierząt pozwala zidentyfikować właściciela psa ale też i znaleźć zaginionego psa.


Więcej orzecznictwa, komentarzy w temacie prawa psa w książce: Natalia Dobrowolska "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.Pomóż mi wrócić do domu. Zgubiłem się.

Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.

Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.

1700 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page