top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Zaczipuj kota. Kastracja i sterylizacja

Zaktualizowano: 21 lut 2020

Czipowanie kota pozwala na jego znalezienie w przypadku ucieczki czy zagubienia się zwierzęcia, dlatego warto to zrobić. Tak samo w przypadku znalezienia kota przez inną osobę, prawdopodobieństwo, że kot szybciej trafi z powrotem do właściciela, po sprawdzeniu czipa, jest znacznie większe.

Pamiętajmy o aktualizacji bazy danych w rejestrze zwierząt. Niestety zdarzają się przypadki, iż mimo zarejestrowanego zwierzaka nie ma aktualnego telefonu czy adresu w bazie, tym samym znalezienie właściciela jest znacznie utrudnione.


Ponadto adoptując zwierzę domowe, w naszym przypadku kota, zadbajmy o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Jedną z form zabezpieczania jest czipowanie, kastracja i sterylizacja. Pokrótce wyjaśnię, co one oznaczają.


Czipowanie to metoda zapobiegania bezdomności zwierząt, pozwala odnaleźć zaginione zwierzę, a także jest dowodem na jego posiadanie. Jest to prosty zabieg elektronicznego znakowania zwierząt. Sam czip to za mało, poproście weterynarza o wpisanie go do bazy lub zróbcie to sami. Możecie za niewielką opłatą zarejestrować kota w więcej niż jednej bazie. Ponadto sprawdzajmy dane w bazie zwierząt, szczególnie gdy się przeprowadzamy czy zmieniamy numer komórki.


Kastracja polega na wycięciu gonad (samiec – jądra, samica – jajniki i często też usuwana jest macica).

Sterylizacja polega na przecięciu i/lub podwiązaniu nasieniowodów u samców, a u samic na podwiązaniu i/lub przecięciu jajowodów.


Więcej informacji szczegółowych można uzyskać u lekarza weterynarii. Lekarze weterynarii często podkreślają, że zabiegi te przedłużają życie zwierząt i chronią przed chorobami narządów rodnych, jak ropomacicze.


Więcej orzecznictwa, komentarzy w naszych książkach prezentowanych poniżej.


Stan prawny na sierpień 2019.


Więcej o prawach kota w naszej książce: N. Dobrowolska, Status prawny kota w Polsce, Wydawnictwo Poligraf 2019.Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.Koci kanał na youtube

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.

1268 wyświetleń

댓글


댓글 작성이 차단되었습니다.
bottom of page