Szczepienia ochronne na obszarach lasów oraz we wszystkich miejscach bytowania lisów wolno żyjących przeprowadza się dwa razy do roku, przez okres trzech kolejnych lat od dnia stwierdzenia wścieklizny w tej strefie, zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz.U.2013.1737). Tutaj
Szczepionki zrzucane są z samolotu na konkretnie wyznaczony obszar, zgodnie z decyzją wojewódzkiego lekarza weterynarii, który wyznacza strefę ochronną.
Szczepionki mają postać małych brunatnych krążków i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych, dlatego trzymajmy je na smyczy.
Jeśli znajdziemy taką szczepionkę to nie wolno jej dotykać.
Naruszenie płynnej kapsułki, w środku takiego krążku, może być niebezpieczne dla zdrowia (na przykład kontakt z raną) i wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Jeśli tak się stanie to należy umyć bezzwłocznie wodą z mydłem te części ciała, które miały styczność ze szczepionką.
Dlatego nie dotykajmy krążka w żaden sposób, zostawmy go tak gdzie leży, bo nawet sam zapach człowieka może zniechęcić lisa do zainteresowania się nią i jej spożyciem.
W okresie planowanych szczepień, a także dwa tygodnie po akcji, unikajmy chodzenia do lasu z psem, nie ryzykujmy. Pies może się połakomić i zjeść taką szczepionkę, a jej spożycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia psa. Najlepiej zapytać lekarza weterynarii.
Więcej informacji możemy uzyskać na stronie
Więcej na temat odpowiedzialności za psa, praw i obowiązków związanych z posiadaniem psa w książce: N. Dobrowolska, "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.
Autor: Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi i wymaga zgody autora na ponowne publikowanie.
Stan prawny na wrzesień 2019.
Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.
Na naszej społeczności STATUS PRAWNY PSA W POLSCE na Facebooku zamieszczamy informacje dotyczące miejsc szczepień na terenie RP. Najczęściej jest to okres kwietnia i września, ale warto sprawdzić.
Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.
Comments