top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Szczepienia lisów - uważaj z psem

Zaktualizowano: 28 gru 2019

Szczepienia ochronne na obszarach lasów oraz we wszystkich miejscach bytowania lisów wolno żyjących przeprowadza się dwa razy do roku, przez okres trzech kolejnych lat od dnia stwierdzenia wścieklizny w tej strefie, zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz.U.2013.1737). Tutaj


Szczepionki zrzucane są z samolotu na konkretnie wyznaczony obszar, zgodnie z decyzją wojewódzkiego lekarza weterynarii, który wyznacza strefę ochronną.

Szczepionki mają postać małych brunatnych krążków i mogą stanowić zagrożenie dla ludzi i zwierząt domowych, dlatego trzymajmy je na smyczy.

Jeśli znajdziemy taką szczepionkę to nie wolno jej dotykać.

Naruszenie płynnej kapsułki, w środku takiego krążku, może być niebezpieczne dla zdrowia (na przykład kontakt z raną) i wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Jeśli tak się stanie to należy umyć bezzwłocznie wodą z mydłem te części ciała, które miały styczność ze szczepionką.

Dlatego nie dotykajmy krążka w żaden sposób, zostawmy go tak gdzie leży, bo nawet sam zapach człowieka może zniechęcić lisa do zainteresowania się nią i jej spożyciem.


W okresie planowanych szczepień, a także dwa tygodnie po akcji, unikajmy chodzenia do lasu z psem, nie ryzykujmy. Pies może się połakomić i zjeść taką szczepionkę, a jej spożycie może stanowić zagrożenie dla zdrowia psa. Najlepiej zapytać lekarza weterynarii.


Więcej informacji możemy uzyskać na stronie


Więcej na temat odpowiedzialności za psa, praw i obowiązków związanych z posiadaniem psa w książce: N. Dobrowolska, "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.


Autor: Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi i wymaga zgody autora na ponowne publikowanie.


Stan prawny na wrzesień 2019.


Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Na naszej społeczności STATUS PRAWNY PSA W POLSCE na Facebooku zamieszczamy informacje dotyczące miejsc szczepień na terenie RP. Najczęściej jest to okres kwietnia i września, ale warto sprawdzić.
 
 

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.


1372 wyświetlenia

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page