top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Pies to nie prezent

Zaktualizowano: 21 lut 2020


Pies to nie prezent czy rzecz, którą można oddać jak się znudzi albo nie spodoba.

Zwierzę to „istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia” i należy mu się humanitarna ochrona, to nie podlega dyskusji. Pies to istota żywa, zdolna do odczuwania cierpienia, to nie rzecz jaką jest prezent.


Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2017.1840).

Art.  1.  u.o.z. [Podstawowe obowiązki wobec zwierząt; odpowiednie stosowanie przepisów o rzeczach]

ust. 1.  Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

ust. 2.  W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.

ust. 3.  Organy administracji publicznej podejmują działania na rzecz ochrony zwierząt, współdziałając w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami krajowymi i międzynarodowymi.


Znane są przypadki "takich prezentów", które wręcz odwrotnie zostały z człowiekiem na całe życie. Internet pełen jest taki wzruszających historii, ludzi, którzy marzyli o psie i dostali go na święta od rodziców i opiekowali się nim całe życie.


Ale pamiętajmy, że są też historie inne, tragiczne w skutkach.

Zastanówmy się na chwilę, kto z nas lubi być porzuconym, czy wyrzuconym z domu, nie jest to przyjemne, wręcz dramatyczne.

Nie róbmy tego innym, bo los niestety płata figle i kiedyś my możemy być na tym miejscu. Oby nie. Może choćby wyobrażenie sobie tej kwestii, spowoduje że ktoś zrezygnuje z takiego negatywnego działania, jakim jest porzucenie zwierzaka.


Więcej orzecznictwa, komentarzy w temacie prawo i pies w książce: Natalia Dobrowolska "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.


1192 wyświetlenia

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page