top of page

Niewidomy pies. Zmiany w domu

Zdjęcie autora: Autor NATALIA DOBROWOLSKAAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Zaktualizowano: 10 sty


Dom to miejsce, w którym każdy powinien czuć się bezpieczny, tym bardziej, kiedy mamy niewidomego czworonożnego członka rodziny. Co warto przeanalizować, kiedy wracany z psem niewidomym z kliniki do domu z diagnozą, której lepiej nie usłyszeć? Przed opiekunami pojawia się wówczas nie lada wyzwanie, jak przygotować dom na niewidomego czworonoga? Po pierwsze trzeba uzbroić się w cierpliwość, analizować krok po kroku potrzeby psa, które pojawiają się same, gdy pies przewraca jakiś przedmiot. Wszelkie jego potknięcia i demolki domowe powinny być dla nas sygnałem, czego się pozbyć z tego toru przeszkód, ewentualnie gdzie to przenieść, aby każdorazowo pies nie uderzał w dane przedmioty. Po drugie pozbywajmy się niestabilnym i ostrych przedmiotów, takich, które przy wtargnięciu na nich psa i wywróceniu spowodują zniszczenia, jak i niebezpieczeństwo dla samego psa. Nie zostawiajmy pozwijanych kabli, w które pies łapami się zaplączę bądź pociągnie coś ze stołu. Sprawdźmy też co podczas obecności w domu sprawia najwięcej kłopotu naszemu psu. Ponadto usuńmy lub zmieńmy położenie problematycznego przedmiotu. Wszystkiego przewidzieć się nie da, ale delikatne zmiany ustawień w domu mogą wiele ułatwić psu, a nam zaoszczędzą kłopotu z ewentualnymi naprawami.


Pamiętajmy, aby zmiany nie były zbyt gwałtowne i wszystkie jednocześnie.

Jeśli nasz pies będzie czuł się bezpiecznie w miękkiej budzie lub klatce kennelowej, zaopatrzmy się w nią. Początki bywają trudne, a poczucie bezpieczeństwa, azylu i powolne poznawanie otoczenia mogą pomóc bardziej niż "rzucenie psa na głęboką wodę". W przypadku mojej niewidomej Saby potrzeby ograniczały się do niewielkiej przestrzeni. Zupełnie nie czuła się bezpieczna na dużej przestrzeni, stała nieruchomo na środku. Klatka kennelowa otwarta z której mogła wyjść, wyściełana miękkimi poduszkami dawała jej poczucie bezpieczeństwa. Saba w dzieciństwie korzystała już z takiej klatki, kiedy np. nie miała ochoty na relacje z drugim psem. Fakt ten nie oznacza, że inny pies będzie chciał w takiej klatce kennelowej przebywać, dlatego nie zmuszajmy go na siłę. Rozwiązań jest wiele, zamiast klatki, budy może to być ulubiony fotel w domu. Zostawmy psu te miejsce do jego dyspozycji. Poza tym pies może nie od razu wspiąć się na ten fotel, więc możliwe, że będzie potrzebował w tym miejscu legowiska.

Około 3 do 4 miesięcy niewidomy pies uczy się otoczenia. Naszą rolą jest obserwować jak sobie radzi, gdzie go nakierować i jak ułatwić mu przemieszczanie się po domu.



Jeśli nie chcemy aby pies chodził i zaglądał we wszystkie zakamarki domu, zróbmy ograniczniki w postaci bramek, które stosuję się, gdy mamy małe dzieci w domu. Po jakimś czasie pies przyzwyczai się do otoczenia. Dajmy mu trochę czasu. Potem pies będzie wiele czynności wykonywał intuicyjnie. Takie ograniczniki/bramki pozwolą uniknąć upadków np. ze schodów (o tym w kolejnym artykule). Warto się zaopatrzyć w ograniczniki, jeśli mamy takie miejsca w domu, w których pies mógłby złamać sobie łapę czy upaść i potłuc się.


Pamiętajmy, że psia orientacja w terenie jest ograniczona, na pewno na początku ślepoty, kiedy jeszcze oswaja się (jeśli to tak można nazwać) z utratą wzroku. Nie bez znaczenia jest też wiek psa, niewidomy senior będzie potrzebował tego wsparcia więcej, o tym też w innym artykule (Niewidomy pies senior). Niewidomy pies zapamiętuje miejsca przedmiotów, lampy czy stołu, ogólnie ustawienia w domu. Około 3-4 miesięcy zajmuje mu rozeznanie, po tym czasie potrafi wskakiwać na fotel, kanapę i robi to bez większego zastanowienia, można powiedzieć intuicyjnie.

Jak naszej Sabie wyjdzie ten aspekt, będziemy aktualizować w artykule. Sama jestem ciekawa jak pies będzie sobie radził.


Jeśli mamy wątpliwości warto poradzić się weterynarza i behawiorysty doświadczonego z pracą z niewidomym psem.

Z naszej strony będziemy pisać na bieżąco jak my sobie radzimy z naszym niewidomym psem Sabą.




Na temat praw psów i kotów w naszych książkach prezentowanych poniżej.

Autor: Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi.

Data publikacji: 16.11.2023.


Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.



 



 

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.


bottom of page