top of page

Niewidomy pies. Miska z wodą

Zdjęcie autora: Autor NATALIA DOBROWOLSKAAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Zaktualizowano: 10 sty


Utrata wzroku u psa to pewnego rodzaju rewolucja w domu. Pies i opiekunowie muszą powoli oswajać sią z zaistniałą sytuacją. Opiekun uczy się jak pomóc swojemu psu. Z pewnością pies musi mieć ustalone stałe miejsce do leżenia i pojenia. Każda zmiana spowoduje zamieszanie. Szczególnie warto to uwzględnić jeśli w domu są inne zwierzęta (o relacji niewidomy pies, a inne zwierzęta w domu, w kolejnym artykule). W początkowej fazie utraty wzroku pies porusza się wolniej po domu, uczy się przedmiotów i ich ustawień, starając się zapamiętać ich ułożenie. Ruchy jego mogą stać się bardziej niezdarne i powolne niż kiedy widział. Pies potrzebuje czasu, aby zaakceptować swoje ograniczenia.


Nie bez przyczyny skieruje w tym artykule uwagę na miskę, gdyż może to rodzić pewne problemy. Po pierwsze źle dobrana miska z wodą, a mamy przecież obowiązek zapewnić psu 24-godzinny dostęp do wody, może spowodować nie mały potop. Znam to z autopsji. Znacznie gorzej jest wtedy, gdy idziemy do pracy na kilka godzin, a pies podchodząc do miski, rozleje ją łapkami już na początku dnia. O to nie trudno, wystarczy, że wejdzie do niej łapami, czy też nadepnie na brzeg doprowadzając do wywrócenia miski do góry nogami.

Miska musi być stabilna i najlepiej na podgumowaniu, aby nie przemieszczała się po pomieszczeniu w tracie korzystania z niej, gdy pies pije i przesuwa miskę po podłodze pyskiem. Pamiętajmy, że pies musi wrócić do miski, a trudniej mu będzie ją znaleźć, jeśli miska zmieni swoje położenie.


Warto na samym początku "pokazać" psu tzn. doprowadzić go do miski z wodą przywołując, na przykład stukając w miskę palcami, bądź chlapiąc delikatnie wodę w misce, kiedy pies do niej się zbliża, aby nie wszedł do niej i nie rozlał wody. Dobrze sprawdzają się wtedy miski z obłymi brzegami na podgumowaniu, gdyż są stabilniejsze. Pies idąc i podnosząc łapę nie zahaczy i nie wywróci miski z wodą. Można to samemu wyczuć jaka miska sprawdzi się najlepiej w przypadku naszego psa.


Typ miski, który u mojej niewidomej Saby się sprawdził, a trochę już ich miała (nie ma znaczenia marka, tylko wygoda), to plastikowa miska na podgumowaniu, rozszerzana u dołu. Nawet jak pies nastąpi, łapka się ześliźnie, miska nie powinna się unieść i wywrócić. A co w przypadku metalowych misek? Metal daje dodatkowy efekt dźwiękowy. Saba przy metalowych miskach zniechęcała się do picia, robiło się zamieszanie przy trąceniu czy wywróceniu miski. Dla psa z wyostrzonym słuchem po utracie wzroku może powodować to dyskomfort. Miska to ważna kwestia, pies nie może zostać bez wody do naszego powrotu do domu z pracy.


Wszystkie te aspekty funkcjonowania w domu zmieniają się wraz z potrzebami psa, uważni opiekunowie sami też się zmieniają, widząc co warto, a nawet należy poprawić. Dla psa ważne jest, aby miał zabezpieczone swoje potrzeby, a opiekun, aby mógł spokojnie pójść do pracy/ sklepu itp., nie martwiąc się o swojego czworonożnego przyjaciela.




Na temat praw psów i kotów w naszych książkach prezentowanych poniżej.

Autor: Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi.

Data publikacji: 16.11.2023.


Zdjęcie: Wix.com  All rights reserved.



 



 

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.


bottom of page