top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Bravecto, Nexgard i Simparica leki na pasożyty

Zaktualizowano: 29 lut 2020


Zdrowy pies to szczęśliwy pies i wie to każdy dobry opiekun psa. To niezwykle ważna kwestia. Od kiedy na rynku dostępne są leki Bravecto, Nexgard i Simparica, pojawiło się też o nich wiele opinii. W większości przypadków jest tak, że wszystko co nowe budzi obawy. Początkowo więcej też było artykułów na temat ewentualnej szkodliwości leków, niż bezpieczeństwie ich stosowania. Może i dobrze, ostrożności nigdy za wiele.


Zawsze istnieje ryzyko, że lek może zaszkodzić lub powodować skutki uboczne.

Podobnie Imizol, który jest podawany w przypadku babeszjozy, a może uszkadzać wątrobę i ma inne skutki uboczne. Imizol ratuje życie psom zarażonym Babesia canis. Nieleczona babeszjoza najczęściej prowadzi do śmierci zwierzęcia. Trzeba być po prostu czujnym i obserwować swojego czworonoga. Nie od dziś wiemy, że nie ma leku idealnego, ale lepiej zapobiegać niż leczyć. Większość leków na rynku ma jakieś skutki uboczne, jednak zapobiegając i biorąc leki mniej inwazyjne, możemy uchronić zwierzaka przed leczeniem, które często jest bardziej inwazyjne i długotrwałe.


Artykuł przedstawia jedynie informację o lekach wymienionych w tytule, a stosowanie ich pozostawiam decyzji Czytelników. Zalecam konsultację z lekarzem weterynarii zanim zdecydujemy się na ich stosowanie u czworonogów.


Bravecto


Bravecto to tabletka do żucia służąca do zwalczania inwazji kleszczy i pcheł u psów. Lek Bravecto jest dostępny w postaci roztworu do nakrapiania w pipecie przeznaczonego do stosowania u psów i kotów oraz w postaci tabletek do żucia dla psów. Dostępne są różne moce roztworu do nakrapiania i tabletek dla czworonogów o różnej masie ciała. Pipetę z lekiem Bravecto nakłada się na skórę pomiędzy łopatkami u psów i u podstawy czaszki u kotów. Można nałożyć kilka kropli na skórę psa w linii łączącej pierwsze miejsce aplikacji z nasadą ogona.


Głównym składnikiem tabletki jest Fluralaner.

Fluralaner to jasnobrązowa tabletka, która jest substancją roztoczobójczą oraz owadobójczą. U psów wykazuje skuteczne działanie przeciwko kleszczom oraz przeciwko pchłom. Lek podawany jest też w przypadkach nużycy i świerzbowa, co wielu opiekunów psów sobie chwali.

W sytuacji stosowania szamponów dermatologicznych, robienia badań kału i innych cudów, częste drapania się psa, choć sierść wyglądała w miarę normalnie, budzi niepokój. Warto udać się choćby kolejny raz do weterynarza.


Przeczytawszy wiele artykułów na ten temat z "psiowych", choć niekoniecznie weterynaryjnych portali, można powiedzieć, że sporo tych opinii brzmiało niepokojąco, a niektóre nawet groźnie. Mało jest stricte negatywnych opinii na stronach weterynaryjnych, poza artykułami o przeprowadzonych badaniach nad skutecznością leku i ewentualnych skutkach ubocznych. Oczywiście jak w każdej ulotce leku znajdziemy przeciwwskazania, co nie oznacza że nie możemy go stosować, musimy po prostu być ostrożni.


Przeglądając w sieci sporo opinii na temat skutków tego leku, może się pojawić osobnik, który źle go toleruje. Nie wszystko jest dla każdego czworonoga, a ile ludzi, tyle opinii. Co ciekawe coraz więcej osób właśnie stosuje ten lek w przypadkach nużeńców.

Nużyca, inaczej demodekoza jest chorobą wywoływaną przez pasożyty-nużeńce, które naturalnie bytują w skórze, a dokładnie w mieszkach włosowych, żywiąc się komórkami skóry oraz łojem.


Działania niepożądane przedstawione w charakterystyce leku.

Charakterystyka leku Bravecto tutaj oraz badanie terenowe leku tutaj

"W przebiegu badań klinicznych często obserwowano (1,6 % leczonych psów) łagodnie wyrażone i przejściowe objawy żołądkowo-jelitowe takie jak biegunka, wymioty, brak apetytu i ślinienie się. W zgłoszeniach pojedynczych przypadków działania niepożądanego bardzo rzadko donoszono o występowaniu drgawek i letargu". W informacji o leku czytamy, że u psów z wcześniej istniejącą padaczką należy stosować z zachowaniem ostrożności. Dlatego zawsze skonsultujmy z weterynarzem podanie tego leku.


Tabletki należy podawać w czasie zbliżonym do pory karmienia lub w trakcie karmienia.

Lek stosuje się co 12 tygodni. Po podaniu produkt działa przez 12 tygodni przeciwko pchłom oraz od 8 do 12 tygodni przeciwko kleszczom. Koszt takiej tabletki to około 120-130 zł w zależności od wielkości tabletki, która jest dostosowana do wagi psa. Zakupić go można bezpośrednio u weterynarza, w sieci nie jest dostępny.


Badanie przeprowadzone i opublikowane w BMC. Opis przeprowadzonych badań dostępny pod linkiem - Bezpieczeństwo fluralaneru Oceniono stosowanie leku jako dobrze tolerowanego, nie zaobserwowano żadnych oznak neurotoksyczności.


Zdarzenia niepożądane i skutki. Według FDA wystąpiły skutki niepożądane takie jak drżenie mięśni, ataksja i drgawki. Więcej tutaj


Europejska Agencja Leków - BravectoNexgard


Nexgard to lek o podobnym działaniu do Bravecto.

To tabletka do rozgryzania i żucia, która leczy inwazję pcheł u psów przez okres co najmniej 5 tygodni. Według charakterystyki leku, produkt może być wykorzystywany w leczeniu alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS).


Charakterystyka leku dostępna tutaj

W charakterystyce leku podane są też działania niepożądane. "Bardzo rzadko mogą występować umiarkowane objawy ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka), świąd, ospałość,brak apetytu oraz objawy neurologiczne (konwulsje, ataksja i drżenia mięśni). Objawy te są zwykle ograniczone i szybko przemijające".


Skład leku: Afoksolaner, który jest substancją o działaniu owadobójczym i roztoczobójczym należąca do rodziny izoksazolin (pestycyd). Afoksolaner działa na dorosłe postacie pcheł jak również na wiele gatunków kleszczy. Leczy nużycę i świeżbowca skórnego.

Cena tego leku jest zbliżona do Bravecto, a zakupić go można tylko u weterynarza.


Europejska Agencja Leków - NexgardSimparica


Simparica to lek o podobnym działaniu do wyżej wymienionych leków. Głównym składnikiem leku jest Sarolaner, który jest akarycydem i insektycydem należącym do grupy izoksazolin.


Charakterystyka leku dostępna jest tutaj

W charakterystyce tej czytamy, iż leczy on inwazję pcheł. "Produkt leczniczy weterynaryjny wykazuje natychmiastowe i trwające co najmniej przez 5 tygodni działanie bójcze wobec pcheł. Może być stosowany jako część postępowania leczniczego w kontroli alergicznego pchlego zapalenia skóry (FAD). Leczenie inwazji świerzbowca drążącego. Leczenie inwazji świerzbowca usznego. Leczenie nużycy".


Ponadto, w charakterystyce leku znajdziemy informację o działaniach niepożądanych takich jak: "Łagodne i przejściowe reakcje ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty i biegunka, przejściowe zaburzenia neurologiczne, takie jak drżenia, ataksja czy drgawki oraz zaburzenia układowe, takie jak letarg, anoreksja/brak apetytu mogą wystąpić w bardzo rzadkich przypadkach. Objawy te zazwyczaj ustępują bez leczenia".


Europejska Agencja Leków - Simparica


W tzw. przeglądzie wiedzy na temat leku Simparica Trio znaleźć można następujące informacje. "Simparica Trio to lek weterynaryjny stosowany w leczeniu psów z inwazją pcheł lub kleszczy oraz zakażeniami nicieniami lub tęgoryjcem w jelitach.

Jednocześnie lek stosuje się w leczeniu nicieni płucnych i nicieni wywołujących robaczycę serca (obie wywołane przez robaki zakażające serce i naczynia krwionośne płuc).

Lek może być również stosowany jako element leczenia alergicznego pchlego zapalenia skóry (reakcja alergiczna wywołana ugryzieniami pcheł).

Simparica Trio zawiera substancje czynne sarolaner, moksysecynę i pyrantel.

Lek jest dostępny w postaci tabletek do żucia, które wydaje się wyłącznie z przepisu lekarza. Należy stosować tabletki o mocy dawki dostosowanej do wagi ciała psa.

Lek należy stosować jedynie, jeśli zachodzi potrzeba leczenia pcheł lub kleszczy i robaków w jelitach. Simparica Trio zawiera trzy substancje czynne: sarolaner, moksdedycynę i pyrantel".Podsumowanie charakterystyk wyżej wymienionych leków


Europejska Agencja Leków (EMA) uznała, że korzyści płynące ze stosowania w/w leków przewyższają ryzyko, i że mogą być one dopuszczone do obrotu w UE.

Wybór czy warto stosować powyższe leki pozostawiam opinii Czytelników.


Życzę wszystkim czworonogom i ich opiekunom dużo zdrowia.Więcej na temat psów i kotów w naszych książkach prezentowanych poniżej.

Autor: Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi.

Data publikacji: 04.02.2020.Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.
Status prawny psa w Polsce. All rights reserved.

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.


134 806 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page