top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Apteczka dla psa i kota

Zaktualizowano: 21 lut 2020


Leki w domu przechowujmy w trudno dostępnym miejscu, aby nie wzbudzało to zainteresowania zwierzaka. Podobnie jak z dziećmi. Apteczkę można stworzyć samemu lub skorzystać z tego co jest już gotowe w sklepach. Na rynku dostępne są środki uniwersalne, które powinny się znaleźć w każdej apteczce, a także dostępne już gotowe apteczki dla zwierzaka. Na przykład taki niezbędnik turystyczny na wypady z psem. Jednym z takich produktów jest apteczka firmy Trixie:

Zestaw taki zawiera: torbę na zamek błyskawiczny z rzepem do mocowania np. do paska, sterylny kompres na ranę, sterylne bandaże/opatrunki, rolkę plastrów samoprzylepnych, waciki nasączone alkoholem, strzykawkę jednorazową 20 ml, pęsetę, parę lateksowych rękawic, grzebień do wyczesywania wszy i kleszczy, kleszczołapki/pęsetę do usuwania kleszczy, pętlę/kaganiec dla psów, instrukcję udzielania pierwszej pomocy niemiecko-angielską.

Taka apteczka w nagłym wypadku może uratować zwierzakowi życie, toteż warto się w nią zaopatrzyć.

Można też samemu zrobić taką apteczkę. Uwzględnijmy w niej leki, które zwierzak bierze stale. Warto podpytać weterynarza co zabrać w dane miejsce z uwagi na jego położenie, na przykład w góry czy miejsca odludne, gdzie znalezienie apteki to wyczyn.

W takiej apteczce nie powinno zabraknąć psiej/kociej książeczki czy paszportu (potwierdzenie szczepienia zwierzaka), a jeśli zwierzak ostatnio miał problemy ze zdrowiem również wyników badań. Wszystko najlepiej trzymać w jednym miejscu, aby w nagłym wypadku nie przeszukiwać całego bagażu.


Apteczkę warto wyposażyć w:

gaziki, gazę jałową, bandaż bawełniany, bandaż elastyczny, plaster zwykły, kleszczołapki lub pincetę do wyciągania kleszczy, węgiel, nifuroksazyd lub smecta na biegunki, espumisan lub no-spę zwykłą na wzdęcia, furagin na zapalenie pęcherza, wodę utlenioną, termometr (prawidłowa temperatura ciała dorosłych psów to 37,5-39°C, a kotów podobnie waha się 38-39°C), rękawiczki jednorazowe, strzykawki do podania leków, nożyczki.

Sól fizjologiczna w małych, jednorazowych opakowaniach do przemycia zabrudzonych ran, wypłukania zanieczyszczeń np. z oka.


Warto mieć też w domu Octenisept w sprayu lub w płynie, który działa bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Alu Spray preparat dla psów i kotów przyspieszający gojenie ran, wpływa on korzystnie na regenerację tkanek i działa na rany ochraniająco, antybakteryjnie, zwiększając kontrakcję brzegów ran, przyspieszając proces gojenia.

Dobry i sprawdzony lek Rivanol, roztwór w płynie, przeznaczony do bezpośredniego stosowania na skórę. Ma silne działanie przeciwbakteryjnie, zwalcza paciorkowce, gronkowce i inne bakterie gram-dodatnie.

Inny dobry i tani lek to maść Tribiotic, która zapobiega rozwojowi zakażeń bakteryjnych w przypadku drobnych ran, zadrapań i oparzeń.

Natomiast na stłuczenia czy zwichnięcia możemy zastosować na to miejsce Altacet w żelu.


Nim jednak wybierzemy się z psem na wypad, sprawdźmy czy wszystko co niezbędne mamy ze sobą, a o dawkowanie leków zapytajmy weterynarza. Nie stosujmy leków na własną rękę.

Może przydać się też folia termiczna zwłaszcza na dłuższe wypady w góry. Można też zaopatrzyć się w fenazolinę/antazolinę, m.in. we wstrząsie anafilaktycznym w połączeniu z adrenaliną, jeżeli wybieramy się w miejsca gdzie mogą pojawić się osy, szerszenie, żmije itp. Lek ten jest wydawany na receptę. Dlatego nim gdziekolwiek się wybierzemy, skonsultujmy z weterynarzem co warto zabrać, gdyż niektóre leki są na receptę.

Trzymajmy apteczkę w jednym miejscu, tak aby nie zajmowała go wiele, a miała co niezbędne.


Uwaga. Środki zawierające fenol są dla kotów trujące. Nie podawaj zwierzakowi leków przeciwbólowych dla ludzi takich jak paracetamol, ibuprofen czy aspirynę. Więcej

Należy skonsultować możliwość podawania furaginy kotu z weterynarzem, raczej nie zastąpi to kuracji przy chorych nerkach czy piasku w moczu.


Wyposażenie takiej apteczki zależy od nas, dlatego podejdźmy do tego starannie i nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę. Warto zasięgnąć porady weterynarza, który z pewnością pomoże wybrać nam odpowiednie środki i stworzyć własną, dostosowaną do naszych potrzeb apteczkę, bo nigdy nie wiadomo kiedy będzie nam potrzebna.

Więcej na temat psów i kotów w naszych książkach prezentowanych poniżej.

Autor: Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi.

Data publikacji: 16.01.2020.


Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.


  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.


25 451 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page