top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Uwaga kleszcze. Babeszjoza objawy

Zaktualizowano: 20 lut 2020


Babeszjoza jest chorobą odkleszczową wywoływaną przez pierwotniaki Babesia canis, a pies może na nią zachorować cały rok. Objawy choroby widać dopiero po jakimś czasie, bo proces inkubacji choroby od około 10 do 21 dni. Początkowo może pojawić się apatia, ospałość, zmiana koloru moczu z żółtego na czerwony, niechęć do jedzenia, następnie może pojawić się gorączka i powiększona śledziona. Najczęściej stosowana i skuteczną metodą rozpoznania babeszjozy jest wykazanie obecności pasożytów w rozmazie krwi. Wykonuje się również inne badania, które pozwolą wykluczyć inne przyczyny niedokrwistości. Choroba ta przenoszona jest przez kleszcze, jest niezwykle groźna dla psów i może okazać się śmiertelna.


Lekiem stosowanym przy leczeniu babeszjozy jest Imizol (imidokarb), roztwór do wstrzykiwań dla psów, jak na razie jedyny lek na te chorobę obecny do tej pory na polskim. Więcej

Z uwagi na częstotliwość występowania choroby zalecana jest przez weterynarzy profilaktyka, czyli stosowanie preparatów na kleszcz, kropelek, obroży czy tabletek. Jeśli nie jesteśmy pewni, warto skonsultować z weterynarzem dobór preparatów na kleszcze, biorąc pod uwagę teren ich występowania i aspekty zdrowotne konkretnego psa.


Najczęstszymi objawami u psa to: brak chęci do zabawy, brak apetytu, osłabienie, apatyczność, czasem zataczanie się. Zmienia się też barwa moczu psa z żółtej na ceglastoczerwoną. Mogą pojawić się duszności, przyspieszone bicie serca, wstrząs, wymioty. U psa mogą pojawić się również problemy neurologiczne choć rzadko. Wtedy błyskawicznie udajmy się do weterynarza. Badanie kliniczne, rozmaz krwi, podwyższona temperatura pozwolą potwierdzić diagnozę. Ponadto można zauważyć bladość lub zażółcenie błon śluzowych.

Szczegóły powie weterynarz. Warto jednak stosować środki na kleszcze czy w postaci obroży przeciw-kleszczowej, czy też kropelek, zapytaj u weterynarza. Sprawdzajmy też psy po spacerach, czy nie mają pasażera na gapę.


Więcej w zakresie naukowym na ten temat tutaj oraz tutaj


W książce oprócz aspektów prawnych w odniesieniu do psa, znajduje się rozdział dotyczący odpowiedzialności lekarza weterynarii.


Poniżej rysunki i zdjęcia edukacyjne w tej kwestii.

Autor: Natalia Dobrowolska.


Więcej orzecznictwa, komentarzy w temacie pies i prawo w książce: Natalia Dobrowolska "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.


Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.


1809 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page