top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Pies w komunikacji miejskiej

Zaktualizowano: 9 lut 2020


Przepisy porządkowe obowiązujące w lokalnym transporcie zbiorowym organizowanym przez daną gminę dostępne są na stronie przewoźnika (Regulamin przewozu osób, rzeczy i zwierząt).

Wobec powyższego, jeśli wybieramy się z psem w podróż komunikacją miejską, sprawdźmy wpierw obowiązujące przepisy, w tym regulacje danego przewoźnika, miejmy ze sobą smycz i kaganiec oraz dowód szczepienia psa przeciwko wściekliźnie. Zarówno regulamin miasta jak i przewozu mogą w każdej chwili ulec zmianie. Dlatego zawsze sprawdzajmy na stronie urzędu miasta i przewoźnika czy jest aktualny.


Najczęściej wygląda to tak, że dozwolony jest przewóz psa pod warunkiem, że zwierzę nie zachowuje się agresywnie oraz jest trzymane na smyczy i ma założony kaganiec. Pasażer przewożący psa zobowiązany jest posiadać przy sobie ważny dokument poświadczający aktualność obowiązkowych szczepień psa. Czasem wiąże się to z opłatą za psa, najpewniej pytać o ten aspekt samego przewoźnika.

Są też odstępstwa dotyczące małych zwierząt, że mogą podróżować np. bez kagańca, ale za to w transporterze lub na rękach. Warto sprawdzić w danej gminie jak przepisy stanowią.

To ogólne przedstawienie tego tematu. Sprawdzajmy regulaminy przewozu w naszych gminach lub w miejscach do których się wybieramy z psem.


Więcej na temat Regulaminów miast wojewódzkich na blogu


Więcej orzecznictwa, komentarzy w tym temacie w książce: Natalia Dobrowolska "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.


Stan prawny na wrzesień 2019 r.


Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.
Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.

1138 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page