top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Pies u fryzjera. Groomer

Zaktualizowano: 21 lut 2020

Usługi groomerskie są bardzo popularne na rynku. Powstaje coraz więcej takich miejsc, w których można skorzystać z takich usług. Usługi te cieszą się popularnością, gdyż nie każdy potrafi obciąć pazury czy ma siłę wykąpać dużego psa albo zupełnie nie wie jak się za to zabrać. Nie wspomnę już o strzyżeniu, które wymaga nie lada umiejętności. Najpierw przedstawię aspekt pod kątem klienta korzystającego z takiej usługi, a następnie groomera.


Kto to jest groomer


"Zacznijmy od definicji groomera, który jest po prostu fryzjerem dla zwierząt, najczęściej są to psy lub koty. Określenie pochodzi od angielskiego wyrazu to groom – pielęgnować.

Słownik języka polskiego: https://sjp.pl/groomer.

Groomer to osoba dokonująca pewnych zabiegów leczniczych, kosmetycznych, pielęgnacyjnych na ciele zwierzęcia (np. przycięcie pazurów u psa).

Groomer wykonuje swoje usługi odpłatnie i posiada ukończony kurs groomerski. Umowa zawarta pomiędzy groomerem a właścicielem zwierzęcia najczęściej przybiera formę ustną, tak jak to bywa u fryzjera.

Usługi groomerskie i pielęgnacyjne zostały poniekąd zdefiniowane w ustawie o ochronie zwierząt. Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r.

Art. 4. u.o.z. [Definicje] Ilekroć w ustawie jest mowa o:

pkt 9) „pielęgnacji” – rozumie się przez to wszystkie aspekty relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem, w szczególności uruchamiane przez człowieka zasoby materialne i niematerialne, aby uzyskać i utrzymać u zwierzęcia stan fizyczny i psychiczny, w którym najlepiej ono znosi warunki bytowania narzucone przez człowieka;

(...)

Można ocenić usługi pielęgnacyjne psa w kategorii umowy o dzieło. Umowa o dzieło jest umową rezultatu, przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła (tutaj zabieg pielęgnacyjny), a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia za tę usługę."


(Fragment książki: Natalia Dobrowolska "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", rozdział 3.9. Umowy o świadczenie usług na rzecz psa. Groomer , Poligraf 2018).


Art. 627. k.c. [Umowa o dzieło] Ustawa Kodeks cywilny z dnia 23 kwietnia 1964 r.

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.


Od strony klienta


Najczęściej nim wybierzemy się z psem do takiego "psiego fryzjera" zasięgamy opinii w internecie albo od znajomych. Sprawdzamy cenę i podejście danego groomera do zwierząt. Jednak patrząc na Państwa opinie na forach w internecie, to najwięcej zastrzeżeń budzi stosowanie leków uspokajających podawanych zwierzakom na czas wykonywania usługi albo niemożności przyglądania się takim zabiegom. Zdarzają się przypadki pobierania dodatkowych opłat za obecność właściciela podczas takiej usługi. Nie korzystam z takich usług, opieram się na Państwa opiniach.

Tak czy siak rynek wszystko weryfikuje. W końcu profesjonalista to profesjonalista.


W każdym miejscu i zawodzie znajdzie się osoba, która nie powinna wykonywać danego zawodu. Psuje też opinie pozostałym w tym zawodzie, którzy profesjonalnie wykonują swoje usługi i czasem latami pracują na swoją dobrą opinię. Bezkarność i brak kontroli to zawsze ryzyko dla osób, które nie mają takiego powołania do zawodu.


Pamiętajmy, że mamy prawo być przy wykonywaniu takich usług, bo jesteśmy opiekunem psa. To jak dziecko idące z matką do lekarza. Wiadomo, że na salę operacyjną z dzieckiem nie wejdziemy. Tak samo z psem na zabiegi weterynaryjne jak kastracja, chociażby z powodu wymogów sanitarnych itp. Ale usługi pielęgnacyjne to co innego.

Mamy prawo wiedzieć co i jak wykonywane jest na ciele naszego czworonoga. W końcu ponosimy koszty takiej usługi. Wystarczy trochę empatii, aby zrozumieć właściciela psa.


Ważne jest to, że rynek wyczuł potrzeby klienta i w niektórych gabinetach pielęgnacji zwierząt można przebywać podczas takich zabiegów pielęgnacyjnych. Właściciel może obserwować przebieg wykonywanej usługi np. za szybą lub być w pobliżu psa i widzieć to na bieżąco albo ma możliwość sprawdzenia nagrania całej usługi, w przypadku zaistnienia podejrzenia, że coś jest nie tak z psem (monitoring znajdujący się w takim zakładzie groomerskim rejestruje pracę osób zatrudnionych w nim).

Profesjonaliści nie mają nic do ukrycia.

Pamiętajmy, że pies nie poskarży się i nie powie co jest nie tak. Sami musimy tego dopilnować.


Od strony groomera


Natomiast w przypadku pogryzienia groomera przez psa, musimy brać pod uwagę taką ewentualność, groomer wykonując takie usługi może wymagać od właściciela psa, aby go odpowiednio zabezpieczył. Warto też poinformować groomera, jeśli pies nie lubi być dotykany przez obcych, i jeśli takie czynności mogą spowodować u niego agresję.

Szerzej na ten temat w książce lub w artykule "Pogryzienie przez psa" na blogu

Aspekt tej usługi poruszam dokładniej w książce, czyli jakie przepisy odnoszą się do tej usługi i na co warto zwrócić uwagę, aby w pełni profesjonalnie przygotować się do jej świadczenia.


Przykłady wykonania takiej usługi


Zły: video

Dla osoby z tego filmu skończyło się to oskarżeniem o znęcanie. Więcej w artykule

inny skandaliczny wręcz przykład wobec psa weterana i służbisty video


Dobry: Fantastyczne podejście video oraz artykuł


Więcej na temat groomera i jego usług pod względem stricte prawnym, a także przepisów prawa jakie do tego rodzaju usług mają zastosowanie, prezentuje w książce: Natalia Dobrowolska "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.


Stan prawny na wrzesień 2019.


Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.
Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.


  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.

1687 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page