top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Warunki atmosferyczne a pies

Zaktualizowano: 21 lut 2020


Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt mamy obowiązek chronienia psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nie można narażać zdrowia psa poprzez np. pozostawienie go cały dzień na deszczu, w chłodzie czy w upale bez możliwości schronienia czy miski wody. Każda z pór roku ma różne czynniki jakie powinniśmy wziąć pod uwagę. Dajmy psu możliwość swobodnego przemieszczania się w pomieszczeniu. Stan psychiczny psa ma wpływ na jego zdrowie i odwrotnie.

W upał powinniśmy zapewnić psu cień i oczywiście wodę. Woda ma być dla psa dostępna 24h na dobę bez względu na czynniki zewnętrzne. Tak samo na plaży nie siedzimy z psem w słońcu cały dzień i nie pozwólmy mu na picie wody morskiej. Zabierzmy ze sobą wodę. Na rynku jest sporo poidełek lub weź wodę w butelce i miskę. Możliwości jest wiele, ważne aby zwierzę się nie męczyło.


W zimie zapewnijmy ciepłe schronienie i ciepły posiłek, szczególnie jeśli pies jest na zewnątrz. Niestety nie każdy pies ma ciepłe miejsce w domu, więc jeśli jest to niewykonalne to zróbmy wszystko, aby czuł się jak najlepiej. Ocieplmy budę i nie trzymajmy na zimnym łańcuchu, a w mrozy zabierzmy do ciepłego pomieszczenia, nie trzymajmy psa na zewnątrz. Solidny i trwały kojec i buda dla psa to podstawa, aby miał schronienie na zewnątrz, jeśli nie ma możliwości trzymania psa w domu, np. schroniska.


Materiały wykorzystane do budowy budy czy kojca powinny chronić przed czynnikami atmosferycznymi, dach najlepiej żeby był pokryty tworzywem odpornym na korozję, nie przeciekał i był przewietrzny w upał, ocieplony na zimę. Ponadto buda i kojec powinny być regularnie czyszczone.

Nie wszystkie zwierzęta mogą przebywać w mieszkaniu czy domu, dlatego zapewnijmy im najlepsze warunki z możliwych.

Innym aktem prawnym określającym warunki bytu zwierząt jest poniższe rozporządzenie.

Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania poszczególnych gatunków zwierząt wykorzystywanych do celów rozrywkowych, widowiskowych, filmowych, sportowych i specjalnych.

Na podstawie art. 17 ust. 8 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.

§  2. 1. Zwierzętom zapewnia się minimalne warunki utrzymywania stosownie do potrzeb biologii danego gatunku, wieku, rasy, płci i stanu fizjologicznego. §  3. 1. W miejscach utrzymywania zwierząt zapewnia się możliwość ochrony przed oddziaływaniem stresogennych czynników zewnętrznych. 2. Zwierząt nie utrzymuje się w mogącym wywołać stres sąsiedztwie dróg o dużym natężeniu ruchu kołowego lub pieszego, obiektów przemysłowych lub gospodarczych, agregatów prądotwórczych oraz stacji transformatorowych.

§  5. Minimalne warunki, o których mowa w § 1 pkt 3, obejmują: 1) utrzymywanie w czystości miejsc przebywania zwierząt i ich wyposażenie; 2) bieżącą obserwację kondycji zwierząt, polegającą na doglądaniu ich przez posiadacza nie mniej niż raz dziennie; 3) okresową dezynfekcję, dezynsekcję i deratyzację pomieszczeń i ich wyposażenia; 4) wyposażenie miejsc przebywania w drenaż lub urządzenia umożliwiające odprowadzanie odchodów i nadmiaru wody; 5) regularne usuwanie zużytej podściółki; ... 7) całodobowy i nieograniczony dostęp zwierząt do czystej i świeżej wody oraz podawanie karmy w ilości i o zawartości składników odżywczych odpowiednich do wymagań poszczególnych gatunków lub ras, z uwzględnieniem kondycji, wieku, wagi, stanu fizjologicznego, stadium rozwoju, stanu uzębienia osobników;


Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.


Art. 9. [Obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków zwierzętom domowym]

1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. 2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Pamiętajmy o tych wymogach prawnych, aby nie naruszyć art. 6 ustawy o ochronie zwierząt w aspekcie znęcenia się nad zwierzętami.


Podstawa prawna: Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2019.122). Zmiana - Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy - Kodeks karny (Dz.U.2018.663).Więcej w książce: Natalia Dobrowolska, Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza, Poligraf 2018.


Autor / zdjęcie : Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi.


Stan prawny na listopad 2019.Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Rys. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Wysłuchaj artykułu na you tube

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.


4876 wyświetleń

Opmerkingen


Opmerkingen zijn uitgezet.
bottom of page