top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Niewidomy pies senior

Zaktualizowano: 30 lis 2023


Utrata wzroku u psa była dla mnie jako opiekuna suni Saby zaskoczeniem. Myślę, że każdy opiekun psa nie spodziewa się takiej diagnozy przy zdrowym psie. Saba w wieku 12 lat zaczęła wolniej się poruszać, wizyty u weterynarza wskazywały na stany zapalne stawów, szczególnie tylnych, podjęliśmy leczenie. Niestety nim się skończyło zaczęło się co innego. Powoli wstawała, była osowiała i dużo spała. Zaczęła mylić się, nie rozpoznawać okolicy, zderzać ze ścianą. Zaniepokojona ruszyłam do klinik weterynaryjnych po pomoc. Saba przeszła stan zapalny na tyle silny, że mimo zdrowych oczu straciła wzrok. Niemożliwe pomyślałam w rozpaczy, gdyż mogłam się spodziewać demencji, starczych chorób i zachowań typowych dla psiego seniora. A tu - ślepota!


Saba straciła wzrok, na skutek przebytej infekcji, co dokładnie się stało nikt nie wie. Mimo licznych badań, rezonansu, jeżdżenia od kliniki do kliniki, od okulisty do psiego neurologa, brak odpowiedzi. Te badania były dla mnie trudnym okresem, walki o psa, jej wzrok, znalezienia przyczyny, a przede wszystkim lęków co dalej. W głowie miałam myśli: "Czy warto męczyć ją po klinikach?" A może to jeszcze pomoże, wahania i rozterki. Tak wiele pytań padało, a były bez odpowiedzi.. Niestety.. Z perspektywy czasu myślę, że nie wszystko z tych badań warto było zrobić. Ale człowiek nie jest ekspertem we wszystkich dziedzinach. Jedynie dlaczego było warto, to jak po leczeniu były momenty, przebłyski, że pies patrzy w słońce z zachwytem. Ta chwila trzymała mnie na duchu. Liczyłam, że odzyska wzrok. Tak bardzo chciałam, aby chwile szczęścia na jej mordeczce trwały, aby te przebłyski światła, które widzi w danym momencie, nie znikały. Saba momentami machała łapkami jak za motylkiem za tymi promykami światła. Czułam jej radość, jak cieszy się, że coś widzi. Chciałam aby te chwile szczęścia zostały z nią. Mówiłam: "Saba zobacz, nie poddawaj się, walcz".


Saba seniorka sprytnie ukrywała ten stan, mądra psinka, radziła sobie jak mogła, wracała po śladach do domu. Szła do domu za drugim psem Larą, pewnie po zapachu lub po dźwięku (szczekanie). Teraz z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że wyglądało to tak, jakby szła na pamięć. Podziwiam ją i wspieram. Jednak zaistniała sytuacja dotknęła całej rodziny i tej psiej części i tej ludzkiej. Musiałam powoli wprowadzić pewne zmiany w domu, zabezpieczyć schody i miejsca, które mogły stwarzać potencjalne zagrożenie dla niewidomego psa (o tym w kolejnych artykułach). Wymieniłam miskę na stabilną, aby nie przewracała jej i nie wylewała wody. Życie z Sabą samo pokazuje co poprawić.


Pewnego dnia wróciłam z pracy do domu, a w kuchni potop, miska wywrócona. Lara zdenerwowana. Będąc w pracy zastanawiałam się co zastanę w domu. Tak było w początkowej fazie choroby Saby.


Ślepota u seniora jest trudna do zauważenia, pies senior ma ogólnie problem z poruszaniem się i odnalezieniem w otoczeniu, a co dopiero jak jest do tego niewidomy. Jeśli kręci się w kółko, ale w końcu znajduje swoje legowisko i powoli zmierza w ustalonym kierunku, to można przypuszczać, że jeszcze widzi. Niestety jest gorzej jeśli nie jest w stanie trafić na swoje miejsce, uderzając głową w kolejny przedmiot na drodze. Wówczas warto udać się do psiego okulisty i przeprowadzić badanie dna oka psa. Badanie dna oka u psa jest możliwe po uprzednim podaniu kropli rozszerzających źrenicę. To pozwoli ocenić stan i ewentualnie wykluczyć utratę wzroku.


Pies nie powie czego mu trzeba, to my opiekunowie musimy pewne rzeczy przewidzieć, myśleć na przód, starać się odczuć, co psu potrzeba, co pomoże lub ulgę przyniesie. Jednak nikt nie jest nieomylny. W ciężkich chwilach warto się nie poddawać, włączyć i serce, i rozum, one podpowiedzą co robić.

Każdy kto kocha swojego zwierzaka i nie śpi po nocach, bo czuwa przy nim, niech się nie obwinia, bo najważniejsza dla czworonoga jest ta obecność, niż zimny metalowy stół kliniki.Więcej na temat praw psów i kotów w naszych książkach prezentowanych poniżej.

Autor: Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi.

Data publikacji: 15.11.2023.Zdjęcie: WIX. Zakaz kopiowania All rights reserved.  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.


20 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page