top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Kastracja, sterylizacja, czipowanie

Zaktualizowano: 21 lut 2020


Adoptując zwierzę domowe, w naszym przypadku psa, zadbajmy o jego zdrowie i bezpieczeństwo. Jedną z form zabezpieczania jest czipowanie, kastracja i sterylizacja. Dbanie o swojego zwierzaka to dla jego opiekuna istotna kwestia, a nie od dziś znamy powiedzenie, lepiej zapobiegać niż leczyć. I to się sprawdza.


Mikroczip

"Mikroczip może implantować lekarz weterynarii. Implantacja odbywa się przez wprowadzenie mikroczipa do organizmu zwierzęcia za pomocą strzykawki jednorazowego użytku. Cały zabieg dla zwierzęcia jest bezbolesny, przypomina podanie zastrzyku. Mikroczip aplikuje się podskórnie w środkowej części szyi po jej lewej stronie bądź na grzbiecie pomiędzy łopatkami. Chip jest całkowicie bezpieczny dla zwierzęcia i nie powoduje u niego żadnego dyskomfortu. Aplikowany jest tylko raz w życiu twojego pupila, nie zużywa się, dzięki czemu nie wymaga wymiany". (N. Dobrowolska, "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", rozdział 6.3, Wydawnictwo Poligraf 2018).


Czipowanie

Znakowanie zwierząt pomaga w ich odnalezieniu. Warto też zawiesić adresówkę na obroży psa. Adresówka to niewielki metalowy identyfikator z wygrawerowanym numerem telefonu. Taka adresówka przyczepiona do obroży to najpopularniejsza metoda zabezpieczenia psa przed zaginięciem. Jeśli jednak źle zamontujemy adresówkę i odpadnie zwierzakowi, to pozostaje chip.

Gdy zakupujemy psiaka z hodowli to dobry hodowca zaopatrzy nas w komplet dokumentów oraz w numer wytatuowany na wewnętrznej stronie ucha zwierzaka, czyli tatuaż. Jednak nie kązde zwierzę pozwoli na dotyk obcej osoby w takim miejscu, a także blaknie z czasem.

Wygląda na to, że pewnik to chip, bo nie niszczy się i nie usuniemy go domowymi sposobami.

W okresie Sylwestrowym służby miejskie mają wiele przypadków zaginięć zwierząt, przestraszonych hukiem petard. Chip pozwala na szybką identyfikację zwierzęcia, bez poszukiwania tatuażu i narażeniu się na pogryzienie, przez zdenerwowanego już tą sytuacją zwierzaka. Przy czipie wystarczy zeskanować numer identyfikacyjny zwierzaka i znaleźć w bazie namiary na właściciela. Jednak to nie wszystko, gdyż po zaczipowaniu zwierzaka, pamiętajmy o aktualizacji bazy danych w rejestrze zwierząt. Niestety zdarzają się przypadki, iż mimo zarejestrowanego zwierzaka nie ma aktualnego telefonu czy adresu w bazie, tym samym znalezienie właściciela jest znacznie utrudnione.

Czipowanie to metoda zapobiegania bezdomności zwierząt, pozwala odnaleźć zaginione zwierzę, a także jest dowodem na jego posiadanie. Jest to prosty zabieg elektronicznego znakowania zwierząt. Sam czip to za mało, poproście weterynarza o wpisanie go do bazy lub zróbcie to sami. Możecie za niewielką opłatą zarejestrować psa w więcej niż jednej bazie. Ostatnio jak rejestrowałam zapłaciłam coś koło 30 zł za dwa psy. Ponadto sprawdzajmy dane w bazie zwierząt, szczególnie gdy się przeprowadzamy czy zmieniamy numer komórki. Przykład


Sterylizacja i kastracja

Przed zabiegiem udajemy się do lekarza weterynarii, gdzie zostaną wykonane badania zwierzęcia pod katem przygotowania do zabiegu. Ma to na celu wykluczenie ukryte schorzenia i stany zapalne. Weterynarz po badaniu palpacyjnym i osłuchaniu zwierzęcia, a także po wywiadzie o stanie zdrowia pacjenta albo sprawdzeniu jego karty (zależy czy pies przybył ze schroniska, czy też jest już z nami od dłuższego czasu), powinien wskazać jakie badania warto wykonać. Weterynarz powinien poinformować czego nie robić przed samym zabiegiem, chodzi o to, aby nie karmić psa dobę przed zabiegiem itp., aby uniknąć ewentualnego zadławienia z powodu wymiotów przy podawaniu narkozy, czy innych problemów.

Zwierzę w większości przypadków zostanie nam wydane po zabiegu, po wybudzeniu wraz ze wskazówkami jak postępować, aby zapewnić zwierzęciu szybki powrót do zdrowia. W tym celu trzeba zapewnić zwierzęciu spokojny i cichy kąt, obserwować jego stan i wykazać się zrozumieniem, gdyż jego ruchy z powodu zabiegu będą powolne, dlatego trzeba ostrożnie wychodzić na spacer, bez pośpiechu. Suczki wymagają dłuższej rekonwalescencji.

Dlatego suczce lepiej jest ograniczyć ruch na dłużej, szczególnie unikać podskoków i innych gwałtownych ruchów, aby nie uszkodzić rany. Ponadto wietrzenie rany przyspiesza gojenie, ale naraża ją na lizanie przez psa, dlatego zaopatrzmy się w ubranko albo kołnierz. Wszystkie te informacje powinniśmy otrzymać od weterynarza, a wybór dobrego weterynarza to podstawa, doświadczenie w tym przypadku ma znaczenie.

Różnice w zabiegach:

  • Kastracja polega na wycięciu gonad (samiec - jądra, samica - jajniki i często też usuwana jest macica).

  • Sterylizacja polega na przecięciu i/lub podwiązaniu nasieniowodów u samców, a u samic na podwiązaniu i/lub przecięciu jajowodów.

Więcej szczegółowych informacji na temat zabiegu można uzyskać u lekarza weterynarii.

Lekarze weterynarii często podkreślają, że zabiegi te przedłużają życie zwierząt i chronią przed chorobami narządów rodnych, jak ropomacicze.

Ograniczają też negatywne skutki zachowań u zwierząt związane z oddziaływaniem hormonalnym na zachowanie psa, np. włóczęgostwo.

Więcej informacji uzyskamy u weterynarza. Niektóre gabinety mają na swoich stronach informacje o darmowych akcjach i zabiegach finansowanych z urzędów gmin/miast itd.


Prawo

Zgodnie z art. 27 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2019.122) zabiegi te są dopuszczalne i powinny być przeprowadzone przez osobę kompetentną, czyli jak mówi ustawa, posiadającą odpowiednie kwalifikacje.

art. 27 ustawy o ochronie zwierząt

1. Zabiegi lekarsko-weterynaryjne na zwierzętach są dopuszczalne dla ratowania ich życia lub zdrowia oraz dla koniecznego ograniczenia populacji i mogą być przeprowadzane wyłącznie przez osoby uprawnione.

2. Zabiegi lekarsko-weterynaryjne i zootechniczne lub inne zabiegi wynikające z technologii produkcji mogą być wykonywane na zwierzętach wyłącznie przez osoby posiadające kwalifikacje określone odrębnymi przepisami, z zachowaniem koniecznej ostrożności, w sposób zapewniający ograniczenie cierpień i stresu zwierzęcia.

3. Zabiegi powodujące ból wykonuje się w znieczuleniu ogólnym albo miejscowym, z wyjątkiem tych zabiegów, które według zasad sztuki weterynaryjnej wykonuje się bez znieczulenia.


Urzędy miejskie czy też inne placówki samorządowe lub różne organizacje często organizują darmowe lub współfinansowane akcje czipowania, sterylizacji czy kastracji zwierząt. Warto popytać i sprawdzić w okolicy.Warto poznać też prawa psa i obowiązki związane z jego posiadaniem, o których więcej w książce: N. Dobrowolska, "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.


Autor: Natalia Dobrowolska.

Stan prawny na styczeń 2020 r.

Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.
Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.

1877 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page