Fajerwerki i petardy są co roku problemem dla zwierząt i ich opiekunów. Wszyscy dobrze wiemy jak to w rzeczywistości wygląda, że strzały są nie tylko w Sylwestra, ale i mocno przed nim. Przejdźmy do dalszej części artykułu i sprawdźmy jak powinno to wyglądać.
Fajerwerki i petardy czyli materiały pirotechniczne to materiały lub mieszaniny materiałów przewidzianych do wytwarzania efektów cieplnych, świetlnych, dźwiękowych, gazu, dymu lub kombinacji tych efektów, w wyniku bezdetonacyjnej, samopodtrzymującej się reakcji chemicznej, a także wyroby wypełnione materiałem pirotechnicznym, zgodnie z definicją zamieszczoną w artykule 3 Ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Dla wielu osób fajerwerki to nieodłączny element zabaw takich jak Sylwester, a niektórzy nie mogąc się doczekać odpalają je wcześniej, nieraz nawet 2 tygodnie przed Sylwestrem.
Nie wszyscy jednak się cieszą tym widowiskiem, mam tu na myśli posiadaczy zwierząt, a także same zwierzęta. Tym bardziej dziwi fakt odpalania takich petard w pobliżu lasu, gdzie przerażone tymi hukami zwierzęta mogą być narażone na utratę zdrowia, a nawet życia. Znane są przypadki zwierząt w lesie, które padły ze strachu od huku.
Warto jednak pamiętać o ograniczeniach związanych z użyciem materiałów pirotechnicznych.
Można bowiem otrzymać mandat za używanie fajerwerków w dni do tego nie wyznaczone, w wysokości do 500 zł.
Dniami wyznaczonymi są 31 grudnia i 1 stycznia, kiedy to można legalnie odpalać fajerwerki i petardy w miejscach publicznych, a także dni kiedy uzyskamy zgodę na pokaz sztucznych ogni, zgodnie z regulacjami lokalnymi.
Ponadto wszystkie materiały pirotechniczne powinny być używane tylko pod nadzorem osoby pełnoletniej i o co trudniej w Sylwestra szczególnie, trzeźwej. Inaczej przez nieuwagę może się to skończyć kalectwem.
Również nie wolno sprzedawać materiałów pirotechnicznych osobom niepełnoletnim.
Kwestie te regulują m.in. przepisy lokalne, a także kodeks wykroczeń oraz ustawa o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz.U.2019.1214).
Art. 139. [Sprzedaż wyłączonych spod koncesjonowania wyrobów pirotechnicznych lub broni osobom niepełnoletnim] Kto sprzedaje osobom niepełnoletnim wyłączone spod koncesjonowania wyroby pirotechniczne lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2019.821).
Art. 51. [Zakłócenie spokoju lub porządku publicznego] § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka,podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.
Art. 54. [Naruszenie przepisów porządkowych] Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.
Przykład regulacji lokalnych:
Uchwała nr RGK.0007.8.2019 Rady Gminy Białe Błota z dnia 29 stycznia 2019 r. w sprawie zakazu używania fajerwerków, petard i innych środków pirotechnicznych Kujaw. z 2019 r. poz. 874. Na podstawie art. 40 ust. 3 i 4 oraz art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym,
Rada Gminy Białe Błota uchwala, co następuje:
§ 1. Wprowadzić na terenie Gminy Białe Błota zakaz używania fajerwerków, petard i innych środków pirotechnicznych, z wyjątkiem dni: 31 grudnia oraz 1 stycznia każdego roku.
§ 2. Upoważnić Wójta Gminy Białe Błota do wyrażenia zgody na używanie fajerwerków, petard i innych środków pirotechnicznych, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, w okresie obowiązywania zakazu.
§ 3. Naruszenie zakazu określonego w § 1 podlega karze grzywny wymierzanej w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.
§ 4. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Białe Błota.
§ 5. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Kolejny przykład:
Uchwała nr XXII/19/2008 Rady Gminy Suchy Las z dnia 29 maja 2008 r. w sprawie zakazu używania fajerwerków, petard i innych materiałów pirotechnicznych na terenie gminy Suchy Las Wielk. z 2008 r. Nr 111, poz. 2050. Na podstawie art. 40 ust. 3, 4 oraz art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym,
Rada Gminy Suchy Las uchwala, co następuje: § 1. Wprowadza się zakaz używania fajerwerków, petard i innych materiałów pirotechnicznych na terenie gminy Suchy Las, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w niniejszej uchwale. § 2. Zakaz określony w §1 nie obowiązuje w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku kalendarzowego. § 3. 1. Upoważnia się Wójta Gminy Suchy Las do wyrażania zgody na pokazy sztucznych ogni w okresie obowiązywania zakazu, w szczególnie uzasadnionych przypadkach. 2. Warunkiem uzyskania zgody, o której mowa w ust. 1, jest zachowanie warunków bezpieczeństwa uzgodnionych ze strażą pożarną, a także poinformowanie o zamierzonym pokazie społeczeństwa za pośrednictwem prasy lokalnej, na koszt organizatora. § 4. Zakaz określony w §1 nie obowiązuje na terenie poligonu wojskowego w Biedrusku. § 5. Winni naruszenia zakazu określonego w §1 uchwały oraz warunków przewidzianych w §3 uchwały, podlegają karze grzywny wymierzanej w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach. § 6. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Suchy Las. § 7. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.
Przykład dotyczący odległości opalania petard od zabudowań
Uchwała nr XIII/126/2019 Rady Gminy Bukowina Tatrzańska z dnia 19 listopada 2019 roku w sprawie zasad używania fajerwerków, petard i innych materiałów pirotechnicznych na terenie gminy Bukowina Tatrzańska.
§ 1. Wprowadzić na terenie Gminy Bukowina Tatrzańska następujące zasady używania fajerwerków, petard i innych środków pirotechnicznych. Minimalna odległość stanowisk odpalania winna wynosić minimum 150 m od zabudowań. Stanowiska odpalania ww. materiałów mają być ukierunkowane na otwartą przestrzeń.
§ 2. Naruszenie zasad określonych w § 1 podlega karze w trybie i na zasadach określonych w prawie o wykroczeniach.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2019.821).
Ustawa z dnia 13 czerwca 2019 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz.U.2019.1214).
Więcej o psich prawach w książce: Natalia Dobrowolska "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.
Autor: Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi.
Data publikacji: 10 grudzień 2019.
Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.
Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.
Comments