top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Dziecko i pies

Zaktualizowano: 19 lut 2020


Dzieci naśladują rodziców, dlatego uczmy ich szacunku do zwierząt już od małego. Edukujmy psa i dziecko jednocześnie. Współpraca z psem i prawidłowa relacja wzmocni rozwój emocjonalny dziecka. Brak tej równowagi niestety wpłynie negatywnie na oboje. Nie pozwólmy na to oraz na inne niewłaściwe zachowania. Pies to nie zabawka do ganiania, skakania czy innych męczących zwierzę zachowań. Pies też musi czuć się bezpieczny. Inaczej skutki mogą być opłakane, a nawet zakończyć się pogryzieniem, które zwierzę może odebrać jako obronę, a dziecko jako traumę. Przecież nie o to chodzi w tej relacji. Masz wątpliwości, zasięgnij porady specjalisty.


Malec wychowując się z psem nabiera empatii, a opiekując się nim uczy się również odpowiedzialności. Pies korzystnie wpływa na rozwój dziecka, szczególnie na rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny, co w dzisiejszych czasach jest już wiadome. Pies jednak sprawdzi się w domu, gdzie jest faktycznie oczekiwany i chciany oraz tam, gdzie sami rodzice przekazują swoim pociechom własne i nieraz cenne doświadczenia związane z opieką nad psem. Ważne, aby członkowie rodziny mieli czas i chęci na opiekę nad czworonogiem oraz spełnianie dodatkowych obowiązków, jakie się z tym wiążą.


Zdarza się i taka sytuacja, gdzie dziecko i pies nie mają właściwej relacji, a nawet pogarsza się z tygodnia na tydzień. Wiemy wówczas, że coś nie gra, warto się zastanowić gdzie leży przyczyna, a najlepiej reagować od razu, nie czekając, aż sytuacja będzie napięta i odbije się negatywnie na członkach rodziny. Może dochodzić do takiej sytuacji kiedy decyzja o nowym członku rodziny, jakim jest pies, nie jest do końca przemyślana albo okazuje się, że w domu tak naprawdę nie ma miejsca na psa, a co gorsza nikt nie ma czasu, aby się nimi zająć. A przecież wychowanie dziecka z psem to powinna być wspaniała sprawa, pełna obopólnych korzyści. Warto to przemyśleć i zdecydować się na ten krok dopiero wtedy, kiedy jesteśmy tego pewni, że damy radę pogodzić opiekę nad dzieckiem z budowaniem pomiędzy nimi właściwej relacji, nie zapominając o pozostałych obowiązkach.


A to jeden z przykładów, o którym było głośno, kiedy dzieci wysmarowały psa klejem: video


Ważna kampania, która pokazuje te same sytuacje z punktu widzenia dziecka oraz w drugiej wersji z punktu widzenia psa. To pomoże inaczej spojrzeć na ten problem, a może nawet zrozumieć błąd, wysłuchaj do końca kliknij


Warto poznać prawa psa, o czym w książce: N. Dobrowolska, "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.
Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.

1203 wyświetlenia

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page