top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Żebranie z psem

Zaktualizowano: 28 gru 2019


Czy żebranie na ulicach jest legalne, a także czy z psem w ogóle można żebrać? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Wezmę pod uwagę dwie ustawy, kodeks wykroczeń i ustawę o ochronie zwierząt.

Widok bezdomnych z psami nie należy do rzadkości. Wszystko jednak zależy od spełnienia przesłanek z kodeksu wykroczeń, po pierwsze czy osoba żebrząca ma środki na utrzymanie, po drugie czy żebrze natarczywie albo w ogóle oszukuje. Inna kwestia to czy pies znajdujący się z taką osobą na ulicy ma pokarm, wodę i nie dzieje mu się krzywda w postaci np. nafaszerowania lekami czy innymi używkami lub jest przedmiotem gangów żebrających. Wówczas lepiej nie dawać pieniędzy żebrakom z psami. Nie mamy gwarancji czy trafią we właściwe ręce i czy nie przyczyniają się do dalszego cierpienia zwierzęcia, który utrzymywany jest w jednym celu, wyłudzenia na psa pieniędzy od przechodniów.

Jeśli mamy wątpliwości zawsze możemy wezwać ekopatrol lub powiadomić organizacje prozwierzęce.


Pamiętajmy, że nie każdy bezdomny z psem to żebrak, a pies przyzwyczaja się do człowieka.

Pies będzie mieszkał z ukochanym człowiekiem na jego warunkach, nawet jeśli to oznacza brak domu.


A co na to prawo?

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz.U.2018.618).

Art. 58. żebranie w miejscu publicznym.

§ 1. Kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym,

podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.

§ 2. Kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy,

podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności.


Art. 6 ustawy o ochronie zwierząt

Znęcanie się nad psem to m.in.

17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;

19) utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.


Autor: Natalia Dobrowolska.


Więcej orzecznictwa, komentarzy w temacie pies i prawo, w książce: Natalia Dobrowolska "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.


Stan prawny na wrzesień 2019 r.Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Youtube odsłuchaj


 
 

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.

1657 wyświetleń

Commenti


I commenti sono stati disattivati.
bottom of page