top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Pies pozostawiony przed sklepem

Zaktualizowano: 17 lut 2020


Wielu z nas coraz bardziej się spieszy, ciągle gdzieś biegniemy, spacer z psem to czasem więcej niż spacer, to zakupy i wiele innych spraw. Niektórzy zabierają psa na zakupy, bo szczeka w domu albo jest cały dzień sam i żal nam psa itp. Powodów jest wiele. Na szczęście są sklepy do których mogą wpuścić nas z psem, nawet w galeriach handlowych, z zastrzeżeniem jednak, że do konkretnego sklepu to już za zgodą jego personelu. Co innego sklepy dla zwierząt, tam w większości przypadków zostaniemy wpuszczeni z naszym pupilem.


Najczęściej jednak pies pozostaje przed sklepem i wówczas narażony jest na różne stresowe sytuacje. Pies przed sklepem w upał narażony jest na przegrzanie, w zimie na chłód, a w obu tych przypadkach na niebezpieczeństwa zewnętrzne. Niestety również na kradzież. Pamiętam płacz jednej osoby, która mówiła, że weszła do apteki tylko po odbiór leku, już opłaconego, bo akurat nikogo nie było w aptece i pies został sam tylko na chwilę na zewnątrz. Na szczęście się znalazł.


"Zdrowie psa samotnie pozostawionego przed sklepem może też ucierpieć w wyniku długiego czekania w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, czekając czasem godzinę albo dłużej pod sklepem czy centrum handlowym, gdzie albo upał doskwiera latem, brak wody, albo przenikliwy chłód zimą, podobnie w jesienne deszczowe dni.

To po prostu nie miejsce dla psa i jego zdrowia, a także jego bezpieczeństwa, gdyż możemy narazić psa na kradzież, pogryzienie przez innego psa, pobicie czy wręcz narażamy go na stres i warunki atmosferyczne, a to właśnie podlega ochronie prawnej. Jesteśmy też zobowiązani do nadzoru nad psem, nie możemy go zostawić bez opieki w miejscach publicznych, taki pies uwiązany na smyczy i sam, nie ma zupełnie możliwości obrony przed innym psem czy złym człowiekiem.

Ponadto niektóre psy wyczulone na huk, np. petard, po prostu zrywają się i uciekają. Pozostawienie psa w takiej sytuacji jest niebezpieczne i może skończyć się tragicznie.

Również zdrowie psychiczne psa może ucierpieć, gdyż sytuacja taka powoduje stres i strach u psa, jest w końcu sam w miejscu pełnym ludzi, obcych psów, samochodów, gdzie jest ciągły ruch i coś się dzieje".

(N. Dobrowolska, Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza w Polsce, rozdział 11.4, Poligraf 2018).


Jednym słowem albo zakupy albo spacer.

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2019.122).

Art. 9. [Obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków zwierzętom domowym]

1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. 2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Pamiętajmy o tych wymogach prawnych, aby nie naruszyć art 6 ustawy o ochronie zwierząt w aspekcie znęcenia się nad zwierzętami.Podstawa prawna: Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2019.122). Zmiana - Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy - Kodeks karny (Dz.U.2018.663).


Więcej w książce: Natalia Dobrowolska, Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza, Poligraf 2018.


Autor / zdjęcia i rysunki : Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi.


Stan prawny na listopad 2019.Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.
Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Rys. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Wysłuchaj artykułu na you tube

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.


2777 wyświetleń

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page