top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Pies nie jest rzeczą

Zaktualizowano: 21 lut 2020

Zwierzę nie jest rzeczą, to pewne, poza tym jest istotą żyjącą zdolną do odczuwania cierpienia.

Tym samym mając możliwość odczuwania bólu, tak jak człowiek, a także odbierając wiele innych bodźców i uczuć, powinniśmy dać zwierzętom więcej praw. To nie są roboty, które nie czują i nie odbierają otoczenia. Zwierzę tworzy komórki społeczne jak choćby rodzina, troszczy się o swoje młode, karmi stado, polując zbiorowo, czyli można śmiało powiedzieć, że tworzy całe społeczności. Zwierzęta potrafią używać narzędzi, a także uczą swoje młode umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Zwierzęta przeżywają głęboko stratę swoich bliskich, członków stada, tworzą nawet cmentarze do których udają się, aby zakończyć żywot, jak na przykład słonie. Nie można zwierzętom odmówić ich praw. Mają takie same prawo do życia jak my ludzie. To my człowieki stworzyliśmy im te ograniczenia, bo przecież zwierzęta to wiedzą, że żyją na tej planecie, jedzą i śpią, przekazując swoje geny kolejnym pokoleniom. W takim razie to czymże jest to naukowo brzmiące określenie jakim jest dereifikacja. Czy człowiek zawsze musi stworzyć coś, aby wyjaśnić to, co inne gatunki tej planety już wiedzą. Z drugiej strony trzeba aprobować ten stan zmian w myśleniu istot ludzkich, bo to dobry kierunek, i jak to mówią - lepiej późno niż w cale.


"Dereifikacja to nic innego jak odrzeczowienie, czyli nie traktowanie psa/zwierząt jak rzeczy, ale jedynie stosowanie do nich przepisów prawnych, odnoszących się do rzeczy, poprzez normę odsyłającą w ustawie o ochronie zwierząt. Pies według art. 1 ust. 1 Ustawy o ochronie zwierząt, to istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, zaś człowiek jest zwierzęciu winien poszanowanie, ochronę i opiekę". (Natalia Dobrowolska, Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza, Poligraf 2018).


Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2019.122).

Art. 1. [Podstawowe obowiązki wobec zwierząt; odpowiednie stosowanie przepisów o rzeczach] 1. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. 2. W sprawach nieuregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. 3. Organy administracji publicznej podejmują działania na rzecz ochrony zwierząt, współdziałając w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i organizacjami krajowymi i międzynarodowymi.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2019.122). Zmiana - Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy - Kodeks karny (Dz.U.2018.1600).


Więcej w książce: Natalia Dobrowolska "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.


Autor / zdjęcie : Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi.


Stan prawny na listopad 2019.Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.


Fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Rys. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Wysłuchaj artykułu na you tube

  

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.

2868 wyświetleń

Comentarios


Los comentarios se han desactivado.
bottom of page