top of page
  • Zdjęcie autoraAutor NATALIA DOBROWOLSKA

Pies na uwięzi. Flexi.

Zaktualizowano: 28 gru 2019


Jedna z Czytelniczek zadała mi pytanie, czy smycz flexi to też zalicza się do uwięzi?

Drodzy Czytelnicy tak.

Z ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U.2019.122).

"uwięzi" - rozumie się przez to wszelkie urządzenia mechaniczne krępujące swobodę ruchów zwierzęcia, w zakresie możliwości przemieszczania się ponad ustalony zakres, jak też niektóre urządzenia do kierowania ruchami zwierzęcia w sposób zamierzony przez człowieka;


Jeżeli ustawodawca stosuje zapis prowadzenia psa na uwięzi i w kagańcu, to oznacza, że prowadzenia psa na smyczy i w kagańcu.

Nie istotne jest czy smycz to ringów-ka, czy flexi, czy zwykła smycz, ważne że na uwięzi, nie mylić z uprzężą, gdyż jest ona wymieniana przez przepisy oddzielnie.

Na przykład pies asystujący:

Zgodnie z art. 20a ust. 1 pkt 1) Ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.2018.511). Warunkiem korzystania z uprawnień i możliwości poruszania się w miejscach publicznych z psem asystującym jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobę niepełnosprawną certyfikatu potwierdzającego status psa asystującego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych.

Inne regulacje odnoszące się do uwięzi to:


Art. 9. [1] [Obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków zwierzętom domowym]

1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.


2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

[1] Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21.08.1997 r. (Dz.U.2019.122).


Więcej na temat poruszania się z psem w miejscach publicznych i innych wymogach prawnych w książce: N. Dobrowolska, "Status prawny psa w Polsce. Poradnik praktyka psiarza", Poligraf 2018.


Autor / zdjęcie : Natalia Dobrowolska. Materiał chroniony prawami autorskimi i wymaga zgody autora na ponowne publikowanie.


Stan prawny na listopad 2019.Zdjęcie: Wix.com All rights reserved.fot. Natalia Dobrowolska. Wszelkie prawa zastrzeżone.

 
 

Zakazane jest publikowanie treści książki, zdjęć, rysunków, grafiki i artykułów bez zgody autora. Jeśli cytujesz fragment, nie zmieniaj jego treści i zaznacz czyje to dzieło - imię i nazwisko autora i nazwa publikacji czy książki z datą wydania, a jeśli powołujesz się na artykuł to dodatkowo dodaj link do strony.

1399 wyświetleń

コメント


コメント機能がオフになっています。
bottom of page